1) Wystawa Maciej Gorczyński


Czas: 13 listopada 2008 - 28 listopada 2008 godz. 18
Miejsce: Kościół św. Jana, ul. Świętojańska 50, Gdańsk
Info: www.nck.org.pl
O artyście:
Maciej Gorczyński uważa malarstwo współczesne za wymagającą dziedzinę dzisiejszej sztuki. W przeciwieństwie do obecnych rozbudowanych środków medialno-technicznych, używając płótna, blachy, i drewna, tworzy projekty sięgające do źródeł natury. Swoje obserwacje, przenosi na płótno nie poddając się modom i trendom jednocześnie opierając się w dużym stopniu na przypadku. Rozpoczął przygodę z fotografią plastyczną, videoartem i akcją, które mają uzupełnić i wyjaśnić jego malarstwo. Najnowsze prace są naturalną ewolucją rozwoju, dotychczasowych umiejętności. Dominujący do tej pory archetyp i symbol oraz bogata struktura środków malarskich zastąpione zostały próbą zrozumienia działania "czystej materii". To w niej Gorczyński próbuje dokonać odkrycia i przekazać jego wagę innym.


2) Audio Art Festiwal


Czas: 25 listopada 2008 - 3 grudnia 2008
Miejsce: Gdynia, Muzeum Miasta Gdyni, Park Naukowo-Technologiczny, Klub Ucho
Info: http://www.audio.art.pl/
Wstęp wolny
O festiwalu:
Audio Art to integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Audio Art otwarty jest na różne formy: koncerty, performance, instalacje, pokazy. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Audio Art jest sztuką osobistą: kompozytor, konstruktor i wykonawca spajają proces tworzenia i wykonania dzieła. Audio Art łączy proste i zaawansowane technologie. Festiwal Audio Art prezentuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty.
O artystach:
Miso Ensemble (Lizbona)
Miso Ensemble to duet fletu i perkusji przetwarzanych na żywo za pomocą elektroniki. Duet założony został w 1985 roku przez perkusistę i kompozytora Miguela Azguime oraz flecistkę i kompozytorkę, Paulę Azguime. Przez lata Miso Ensemble wypracowało własną technikę pracy i rozumienie muzyki - kompozycja i improwizacja są narzędziami dla tworzenia prac o różnym charakterze, wplatana na żywo elektronika dopełnia i rozszerza spektrum instrumentów akustycznych. Wielokrotnie nagradzane Miso jest jednym z najważniejszych i najbardziej odkrywczych kolektywów w kręgu portugalskiej muzyki nowoczesnej. Tworzyli muzykę do filmów, przedstawień teatralnych i tanecznych, kompozycje dźwiękowe towarzyszące rzeźbom, instalacjom architektonicznym. W Gdyni zaprezentują jeden ze swoich najważniejszych projektów, operę multimedialną, "Salt Itinerary".
We Can and We Must (Chicago)
We Can and We Must to duet kompozytorsko-performerski, który tworzą Jason Wampler i Ryan Ingebritsen. Biegłość w improwizacji w połączeniu z głębokim zrozumieniem formy muzycznej pozwala im tworzyć utwory, które z jednej strony mają w sobie całą witalność nie zmąconej niczym spontaniczności, z drugiej zaś zachowują naturalną spójność i płynność. Niektórzy ich muzykę określają jako "rewolucyjną" i "anarchistyczną", inni widzą ją jako "bez wątpienia oryginalną, choć utemperowaną świadomością tego skąd się wywodzi i dokąd zmierza."
Angeli Fukushima Duo (Bolonia/Tokio)
Angeli Fukushima Duo to projekt włoskiego gitarzysty, Paolo Angeli oraz japońskiej skrzypaczki i wokalistki, Takumi Fukushima. Wykreowany przez nich, orbitujący pomiędzy Sardynią a Japonią świat wypełnia silna synteza języka stanowiącego wypadkową dwóch odległych tradycji. Gitara i skrzypce tworzą tessiturę, tło dla głosów artystów.
Steel Quartet (Lipsk)
"Powolność to dar metalu. Mimo że ogranicza on gestykulacyjną wirtuozerię, poszerza horyzont muzycznej ekspresji i rozwoju struktury. Dźwięk dotyka poszczególnych sfer percepcji muzycznej zmieniając poczucie proporcji i zaburzając nasze poczucie czasu i przestrzeni." Kwartet powstał w 1999 roku z inicjatywy Jana Heinke i składa się z wokalisty, kompozytora, pianisty jazzowego oraz muzyka związanego z nurtem "world music". Kolektyw używa stworzonego przez siebie instrumentu - generującego niepowtarzalne dźwięki, a wyglądem przypominającego rzeźbę Stahlcello. Stahlcello to 26 stalowych prętów różnej długości, które umocowane są do dwóch metalowych szyn - te z kolei połączone są ze stalową płytą wzmacniającą i rezonującą dźwięk. Na repertuar Steel Quartet składają się oryginalne kompozycje, jak i adaptacje klasycznych oraz współczesnych utworów.
Xala (Berno)
Xala to jedyny taki ksylofon na świecie -dźwięki wytwarzane są poprzez stąpanie po rozłożonym na podłodze instrumencie. Ten unikatowy instrument na przełomie 1998/99 roku stworzyła Ania Losinger we współpracy z Hamperem von Niederhäusernem - wynalazcą i projektantem instrumentów. Ważąca 400 kg i zajmująca powierzchnię 4,5 m kwadratowych Xala to instrument akustyczny, na który składają się 24 drewniane i metalowe belki. Ania Losinger prowokuje dźwięki Xali tańcząc na niej układy, których choreografia stanowi jednocześnie bazę utworu muzycznego. http://www.xala.ch/
Propozycje wyjść:
2.12. (wtorek) Klub Ucho
godz. 19:00 Miso Ensemble
godz. 21:00 We Can and We Must
3.12. (środa) Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
godz. 19:00 Angeli Fukushima Duo
godz. 20:00 Steel Quartet
3.12. (środa) Teatr Miejski im. W. Gombrowicza
godz. 21.00 Xala (Berno)

3) II Ogólnopolski Festiwal Filmów Queer A million different loves!?


Czas: 27 listopada 2008 - 30 listopada 2008
Miejsce: Program filmowy: DKF Miłość Blondynki Aula 1.43 Wydział Filologiczny UG
Video Art - debata: Instytut Sztuki Wyspa ul. Doki 1 budynek 145B, Gdańsk
LiveAct -Kabaret - Drag Kings: FAKTORIA Queer Club ul. Sportowa 1, Sopot
Info: www.wyspa.art.pl, www.dkf.pl,
Wstęp wolny
O festiwalu:
Główny trzonem festiwalu będzie trzydniowy maraton filmów o tematyce lesbijskiej, gejowskiej, bi-, transeksualnej oraz queer, podczas którego zobaczymy obrazy niemal z całego świata m.in.: z Kanady, USA, Indii, Filipin. Tegorocznym tematem przewodnim festiwalu jest zagadnienie - w Polsce wciąż obce i marginalne - niekonwencjonalnych queerowych rodzin. Jednakże nawet w tym temacie pojawią się polskie akcenty w postaci filmów Homo Father Piotra Matwiejczyka oraz dokumentu Homo.pl Roberta Glińskiego.
Dodatkowym wzbogaceniem programu będzie pierwszy polski dokumenty o tematyce transseksualizmu krakowskiej grupy Miłość bez Granic"Trans-misja".
Podczas trójmiejskiej odsłony festiwalu odbędzie się także panele dyskusyjne na tematy społeczne - filmowe oraz zagadnienia queer w sztuce z udziałem licznych znawców tematu. Dodatkowymi rarytasami festiwalu będą występy drag kingów Da Boyz oraz queerowego kabaretu Barbie Dolls ;wykłady o queer sztuce oraz pokazy art-video; happening uliczny wrocławskiego artysty szczycącego się mianem "Naczelnego Antyfaceta Rzeczpospolitej Polskiej" oraz warsztaty drag kings.
Propozycje wyjść:
28.11 (piątek) Instytut Sztuki Wyspa/Fundacja Wyspa Progress, Faktoria
godz. 18.00 Wykład Queer SZTUKA-DEBATA-PROJEKCJE MULTIMEDIALNE-ART VIDEO (IS Wyspa)
Uczestnicy: IS "Wyspa" Przedstawiciele/-ki; Katarzyna Bojarska /psycholożka specjalizująca się w tematyce LGBT/;
Hubert Bilewicz /historyk sztuki, nauczyciel akademicki; Robert Biedroń /prezes Kampanii Przeciw Homofobii/ godz. 20.00 Warsztaty Zapomniana Historia (Faktoria)
godz. 22.00 Kabaret QUEER BARBIE DOLLS / IMPREZA DJ'ska (Faktoria)
29.11 (sobota) Faktoria; Długi Targ (Gdańsk)
godz. 13.00 Warsztaty DRAG KING (Faktoria)
zapisy: trojmiasto@kampania.org.pl
godz. 15.00 HAPPENING ANTYFACETA-CHŁOPAK DZIEWCZYNA-NORMALNA RODZINA (Gdańsk - Długi Targ)
30.11 (niedziela) Wydział Filologiczny UG , aula 1.43 (039)
godz. 18.00 BLOK FILMOWY V
Jezus prawie królem 30 min.
Not that kind of Christian! 80 min.
godz.20.00 BLOK FILMOWY VI
Homo.pl 75 min. R. Gliński

4) Wystawa Migawki Szekspirowskie IV


Czas: 17 października 2008- 15 grudnia 2008 godz. 10.00 - 17.00
Miejsce: Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38, Gdańsk, Dolne-Miasto
Info: www.festiwalszekspirowski.pl
O wystawie:
Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski zapraszają na wystawę fotograficzną "Migawki
Szekspirowskie IV" - prezentującą zdjęcia z Festiwalu Szekspirowskiego i akcji Dolne Miasto Górą - Szekspiromania. Wystawa jest podsumowaniem konkursu fotograficznego oraz warsztatów realizowanych podczas festiwalu.
Propozycja wyjścia:
5.12. (piątek) Królewska Fabryka Karabinów
godz. 15.00 Mikołajki dla dzieci z Dolnego Miasta
kontakt: Anna Ratkiewicz, tel. 506242691, 3054452, akademia@ftg.pl

5) Wystawa REPUBLIKA BANANOWA. EKSPRESJA LAT 80.


Czas: 5 grudnia 2008 - 4 stycznia 2009 Wernisaż: 5 grudnia, godz. 18.00
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia ul. Jaskółcza 9, Gdańsk
Info: www.laznia.pl/?id=46&mod=news&idart=524
O wystawie:
GRUPPA - WSPÓLNOTA LEEEŻEĆ - TOTART - LUXUS - NEUE BIERIEMIENNOST - KOŁO KLIPSA - ŁÓDŹ KALISKA Wystawa polskiej sztuki lat 80., czyli tzw. stylu nowej ekspresji. Jej przedstawiciele wypowiadali się poprzez malarstwo, rzeźbę, film i happening, nie ograniczając jednak własnej działalności jedynie do pracy twórczej. Przy okazji rozkręcali życie artystyczne całego środowiska, organizując festiwale, plenery, wiece i manifestacje, drukując ulotki i hybrydowe pisma.
Uczestniczka i naoczny świadek większości z tych wydarzeń, Jolanta Ciesielska, zebrała najciekawsze prace powstałe w tamtych czasach, a także imponujący materiał dokumentalny, zawierając go w formie wystawy, której producentem jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu działający w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego.
Artyści:
Andrzej Awsiej, Mirosław Bałka, Krzysztof Bednarski, Ewa Ciepielewska, Zbigniew Maciej Dowgiałło, Mirosław Filonik, Waldemar Major Fydrych, Anna Gruszczyńska, Ryszard Grzyb, Bożena Grzyb-Jarodzka, Marek Janiak, Paweł Jarodzki, Marek Kijewski, Grzegorz Klaman, Leszek Knaflewski, Jerzy Kosałka, Paweł Kowalewski, Andrzej Kwietniewski, Andrzej Egon Miastkowski, Eugeniusz Minciel, Piotr Młodożeniec, Jarosław Modzelewski, Zdzisław Nitka, Włodzimierz Pawlak, Marek Rogulski, Adam Rzepecki, Stanisław Sielicki, Krzysztof Skarbek, Marek Sobczyk, Paweł Susid, Eugeniusz Szczudło, Andrzej Świetlik, Wojciech Tracewski, Jerzy Truszkowski, Andrzej Makary Wielogórski, Ryszard Woźniak...

6) Wystawa Wybrańcy (Chosen)


Czas: 9 grudnia.2008 - luty 2008
Miejsce: Instytut Sztuki Współczesnej Wyspa, ul. Doki 1/145 B Gdańsk Stocznia
Info: www.wyspa.art.pl
O wystawie:
Wybrańcy (Chosen) to szeroko zakrojony projekt zajmujący się wątkiem mesjanizmu w polskich i izraelskich narracjach. Artyści z Polski i Izraela mieli zareagować na ideę mesjanizmu - religijnego, świeckiego, fałszywego i narodowego. Poproszono ich o odniesienie się do tego, w jaki sposób mesjanizm znajduje swój wyraz na arenie zarówno społecznej, jak i politycznej.
Marksizm, nihilizm, komunizm, socjalizm, nazizm - wszystkie te ideologie ukształtowały się w czasach nowoczesności i funkcjonowały jako świeckie alternatywy religijnego mesjanizmu. U ich podstaw tkwiła świecka, mesjanistyczna pragnienie nowoczesnych by kształtować własnymi rękami zarówno ten, jak i przyszły świat. Nowoczesne ideologie rewolucyjne, włącznie z syjonizmem, przekładały stare pragnienia religijne na sformułowania świeckie i polityczne. Religia została zeświecczona i przeszła do historii; Królestwo Niebieskie stało się królestwem człowieczym. Prace pokazane na wystawie zbadają różne przejawy współczesnego mesjanizmu, charakteryzującego się nieustanną dynamiką i przemianą. Tak więc polityzacja teologii, typowa dla nowoczesności, przekształca się w teologizację polityki, która znajduje wyraz w polityce religii i fundamentalizmu. Wystawa otwiera się 20 sierpnia 2008 w Holon w Izraelu. W Gdańsku prezentujemy ją od 9 grudnia. Wystawa trwa do końca lutego.

7) Wystawa Zapisy przemian - sztuka polska XIX I XX wieku z kolekcji Krzysztofa Musiała


Czas: 27 października 2008 - 1 marca 2009
Miejsce: Muzeum Narodowe Oddział Sztuki Współczesnej- Pałac Opatów, ul. Cystersów 18 Gdańsk Oliwa
Info: www.muzeum.narodowe.gda.pl/mod.php?dz=36
O wystawie:
Krzysztof Musiał, polski biznesmen, znany mecenas i kolekcjoner, posiada w swoich zbiorach obrazy, rzeźby, grafiki i rysunki największych polskich artystów XIX i XX wieku. Na wystawę udostępnił, w wyśmienitym wyborze, dzieła artystów tworzących w różnych okresach artystycznych – od Młodej Polski poprzez dwudziestolecie międzywojenne po współczesność.
Tak więc eksponowanych będzie około 180 dzieł takich twórców jak: Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Witold Wojtkiewicz, Konrad Krzyżanowski, Jan Stanisławski, Xawery Dunikowski, Władysław Podkowiński, Władysław Ślewiński, Tadeusz Makowski, Józef Pankiewicz, Mela Muter, Artur Nacht-Samborski, Piotr Potworowski, Henryk Stażewski, Jerzy Nowosielski, Jan Lebenstein, Teresa Pągowska, Leon Tarasewicz i innych. Wystawa jest swoistym przekrojem przez historię sztuki polskiej. Prezentując spektrum stylów i kierunków, daje ona możliwość prześledzenia przemian, które dokonywały się w polskiej plastyce wymienionych wyżej okresów. To, oprócz waloru artystycznego, decyduje o jeszcze jednym istotnym walorze tej wystawy – edukacyjnym